Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Hudba Párty

Česká dubwise diva – KattyGyal Kenta – Už 14.3 v Hólu v Praze

Březen 4, 2020

Česká dubwise diva – KattyGyal Kenta – Už 14.3 v Hólu v Praze

Už na tuto sobotu 14. března zveme všechny fanoušky dub/digital reggae do nového prostoru Hól v pražských Holešovicích. Spolu s královehradeckou kapelou Mighty Souljahs vystoupí nejen MC Paparasty, aka Level Lion, ale i nejvýraznější zástupkyně něžného pohlaví na tuzemské dub/digital reggae scéně, která se hudbě věnuje již roky, Katygyal Kenta. Za svou kariéru vystoupila na festivalech jako Beats4Love, Uprising, Cultural Reggae Vibez, Muffin a další. Kenta v loňském roce vydala dlouhohrající desku Invisible Roots, na které se vystřídalo hned několik předních producentů v rámci žánru, a z této desky zahraje i svou živou show v sobotu v Hólu! Mrkni na událost na Facebooku .

Kdo je KattyGyal Kenta?

KattyGyal Kenta je 29letá zpěvačka původem z Bohumína. Aktivně začala se svou muzikou vystupovat již v roce 2006, tehdy ještě jako rapperka s prvním vydaným female mc albem v ČR. O pár let později se přidala k reggae/dancehall kapele SilesiJah All Stars a hlavně po velkém úspěchu v European Reggae Contest spolu intenzivně koncertovali. Po několika letech se Kenta opět vydává na sólovou dráhu a v roce 2013 vydává ve spolupráci s polským producentem Chvasciu reggae demo On the Road. S novým repertoárem Kenta následující roky a sbírá zkušenosti na nejvýznamnějších nejen žánrových akcích u nás i v zahraničí, blíže se seznamuje se soundsystémovou kulturou a steppa dubem, který významně ovlivní její tvorbu a střádá materiál na nové album. To s pomocí vydavateství Indies Scoop vychází v roce 2019 pod názvem Invisible Roots.

V mezidobí po demu a před vydáním alba jste mohli zaznamenat její výrazné singly a spolupráce, z nichž některé se dočkaly i videoklipů. Polské publikum oslovila svým dvojjazyčným video-stuntem v rámci SlengTeng Challenge a v roce 2014 a 2016 se objevila na exkluzivní kompilaci Sklizeň předního českého reggae producenta Cocomana. Na první z nich to byl track Tym rytmem po boku polského MC Mikaela a českého rapera Khomatora, na druhé pak již excelovala sama v našlápnutém tanečním songu Spongebob. Vynechat nemůžeme ani videoklip Škola volá z alba Urban Robot, který mnohé posluchače přiměl k zamyšlení nad vzdělávacím systémem a Kenta v něm naopak přiměla převážně pánské publikum zatoužit zase se do školních lavic vrátit.

Velmi úspěšný singl Time Killa pak byl předzvěstí přerodu v její tvorbě směrem právě k digitalu a steppa dubu. Ten oslovil Kentu nejen hudebně, ale i svým duchovním rozměrem. Dub je totiž vždy doprovázen texty s hlubším obsahem a nádechem spirituality. Nabízí rovnováhu mezi hlubokou myšlenkou a dynamickou elektronickou hudbou. Kentiny texty jsou o hledání rovnováhy mezi přírodou a městem, mezi zrychlenou moderní dobou a vnitřním klidem člověka a o hledání sama sebe.

Album Invisible Roots

Pestrou nahrávku reggae vymezenou v oblasti steppers dubu a digitalu tvoří skladby od celkem devíti producentů z celé Evropy.  Ústředním stylem je steppa dub a digital, ovšem nechybí ani new roots reggae či rocksteady. Hudební produkci mají na svědomí producenti z různých koutů Evropy (RU, GB, UKR, FR, SWE, PL, SK, CZE) a anglické texty jsou jako vždy výhradně z Kentiny vlastní dílny. Jako hosté na mikrofonu se objeví Fyah Son Bantu z Keni a legendární jamajský veterán žijící v anglii Jah Screechy. Track Television MAD s touto legendou je zároveň prvním vydaným singlem z alba a už o něj projevilo zájem britské rádio Kane FM.Pestrou nahrávku tvoří skladby od celkem devíti producentů zvučných jmen z celé Evropy. Anglické texty jsou jako vždy výhradně z Kentiny vlastní dílny a jako hosté na mikrofonu se objeví Fyah Son Bantu z Keni a legendární jamajský veterán žijící v Anglii, Jah Screechy. Track Television MAD s druhým jmenovaným je zároveň prvním vydaným singlem z alba. Překvapením je také remix tracku Love my life od celosvětově známého dubového producenta Vibronics.

Deska je zvukově velmi rozmanitá, v její skladbě však panuje skoro přírodní řád. “Strom začíná kořeny, které mu pomáhají pevně stát, aby se jeho kmen a koruna mohly šplhat vzhůru”, vysvětluje KattyGayal Kenta. “Moje album začíná rocksteady a new roots skladbami, jako zástupci začátků reggae všeobecně i mých začátků v kapele SAS – mých kořenů. Druhá polovina alba však neskrytě patří steppa dubu, který mě absolutně pohltil a unáší mě vzhůru do vesmíru.”

Tímto ještě jednou všechny čtenáře zveme na tento basový mejdan se skvělými MCs na mikrofonu, kvalitními DJs za gramofony a soundsystémem, který vám rozvlní kalhoty a naladí vás na jednotnou vlnu vibrací na tanečním parketu už v sobotu 14. 3. v Holešovickém Hólu.


photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.czLeave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *