Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Kultovní dystopické dílo George Orwella 1984 získalo zcela unikátní vizuální podobu

Únor 22, 2021

Kultovní dystopické dílo George Orwella 1984 získalo zcela unikátní vizuální podobu

Zbrusu nová komiksová adaptace jednoho z nejznámějších klasických děl světové literatury míří na pulty knihkupectví Knihy Dobrovský. Již 8. března se můžete těšit na dystopický román 1984 britského spisovatele George Orwella v grafické podobě. Ilustrátorem knižní novinky je mladý český výtvarník Matyáš Namai. Svým dílem posunul zážitek z knihy, jež i po více než 70 letech od prvního vydání neustále vzbuzuje mezi čtenáři, údiv, nadšení i fascinaci, na ještě vyšší úroveň.

Když George Orwell v roce 1949 svou mimořádnou knihu vydal, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou a vzpurnou Julií – nejprve oba o boji proti systému pouze sní, nakonec ale seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu, za což zaplatí krutou daň.

George Orwell ve své knize přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade i filozofické otázky o povaze a poznání světa. Čtenáře díky tomu snadno vtáhne do děje, jelikož v každém vyvolává nějaké emoce jako pochyby, strach a nejistotu, ale lze v ní najít i ponaučení.

I to je jedním z důvodů, proč se ilustrátor Matyáš Namai rozhodl tuto knihu adaptovat do podoby komiksu. Matyáš Namai vystudoval Střední školu reklamní tvorby v Praze v oboru Grafický design. Nyní je výtvarníkem na volné noze a zabývá se zejména ilustracemi, komiksem a příležitostnými storyboardy. Svoji motivaci zabývat se adaptací knihy 1984 vyjádřil slovy románové postavy O’Briena: „chci šířit hájemství vědomosti a rozumu.“ Dle Namaie je 1984 nadčasová, zvlášť v zobrazení lidské mentality a psychologie davu. Ty totiž zůstávají stejné, mění se pouze technologie.

Publikace 1984 se stala absolutním literárním fenoménem, který změnil svět. Nejenže George Orwell dokázal do velké míry předpovědět společenský vývoj, ale jeho pojetí je tak nadčasové, že opravdu nikdy nezestárne. Zbrusu nové a jedinečné vizuální zpracování románu navíc dodává příběhu úplně nový rozměr, který by neměl uniknout žádnému čtenáři klasických děl světové literatury včetně těch, kteří se zatím s touto knihou neměli možnost blíže seznámit. Grafický román 1984 bude od 8. března dostupný v sítí knihkupectví Knihy Dobrovský. Tento unikátní sběratelský artikl si čtenáři budou moci pořídit v češtině i v angličtině za 499 Kč.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *